Majorka – informacje

Majorka, Mallorca – jest największą wyspą Archipelagu Balearów, charakteryzującą się wspaniałymi plażami, morzem w kolorze turkusu, oraz gorącym klimatem. Majorka to również raj dla wszystkich imprezowiczów pragnących spędzić szalone i niezapomniane wakacje swojego życia. Zapoznajmy się najpierw z historią wyspy..

Majorka od czasów starożytnych była okupowana przez wiele wrogich nacji, jakimi były m.in. Rzymianie, Kartagińczycy i Arabowie. Zanim jednak Majorka stała się częścią Hiszpanii była częścią autonomicznego Królestwa Majorki. Wyspa zasłynęła dopiero w latach 1838-1839, kiedy to Fryderyk Chopin i jego oblubienica George Sand przez krótki okres czasu na niej mieszkali.
Prawdziwy boom turystyczny przypada jednak na połowę lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to europejczycy zwabieni ciepłym klimatem, pięknymi krajobrazami i dziewiczą naturą zaczęli tłumnie przybywać na Majorkę w celach wypoczynkowych.

Majorka

Klimat

Na Majorce panuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się suchymi wręcz upalnymi latami i ciepłymi aczkolwiek deszczowymi zimami.  Średnia temperatura na przełomie miesięcy czerwiec-wrzesień wynosi 27-31°C, a w pozostałych chłodniejszych miesiącach nie spada poniżej 15-16°C. 
Dzięki padającym deszczom od października do początku kwietnia flora Majorki budzi się do życia, wysuszone ostrym słońcem drzewa i krzewy odzyskują swój blask i urok, a kwiaty zakwitają na nowo.
Cala wyspa charakteryzuje się zieloną bujną roślinnością, palmami, nieskazitelną ciepłą morską wodą i lazurowym niebem.

Mieszkańcy wyspy

Majorkę zamieszkuje około 615 000 tysięcy ludzi, z czego ponad połowa mieszkańców skupia się w stolicy wyspy, jaką jest Palma de Mallorca. Ludność Majorki jest niezwykle zróżnicowana i odmienna niż na stałym lądzie- w Hiszpanii. Przez setki lat na wyspę napływali Żydzi, Katalończycy, Hiszpanie, a także Arabowie, dlatego też rdzenna kultura i kultywowane tradycje wymieszały się w wyniku, czego mieszkańcy wyspy zdecydowanie różnią się pod wieloma względami od Hiszpanów.
Religią dominującą na Majorce jest katolicyzm, a urzędowym językiem jest hiszpański, aczkolwiek praktycznie w każdym regionie wyspy spotkamy się z różnymi dialektami m.in. z majorkańskim, kastylijskim i mauretańskim. Nie mniej jednak przybywając na Majorkę bez problemu porozumiemy się z mieszkańcami po angielsku, niemiecku i francusku.

Kuchnia

Przebywając na wyspie zauważymy, że Majorkańczycy spożywają ogromne ilości mięsa wieprzowego i owoców morza. W restauracjach możemy spróbować zup rybnych, kolorowych sałatek, w których głównymi składnikami są pomidory, papryki, karczochy, krewetki, kalmary i bakłażany, chłodników, paelli oraz podstawy kuchni hiszpańskiej, czyli wyśmienitych tortilli.
Ogólnie mówiąc kuchnia Majorkańska jest bardzo zróżnicowana, co sprzyja różnorodnym rozkoszom podniebienia.

Informacje, które musimy wiedzieć wybierając się na Majorkę

  • Po wyspie możemy poruszać się za pomocą wynajętego samochodu, lub sprawnie działającą komunikacją miejską.
  • Korzystajmy z taksówek, ponieważ ceny nie są wygórowane, a taksówkarze zazwyczaj uczciwi.
  • Obowiązującą walutą na Majorce jest Euro, oprócz tego w większych sklepach i lokalach honorowane są karty kredytowe.
  • Napięcie sieci elektrycznej wynosi 220-225 V.
  • Aby dostać się na Majorkę nie musimy poddawać się obowiązkowym szczepieniom ochronnym.
  • Woda z kranu nie nadaje się do picia.
  • Róbmy zakupy w dużych sklepach (supermarketach), ponieważ właściciele małych przydrożnych sklepików oferują kilkukrotnie wyższe ceny.
  • Dosyć często zdarzają się kradzieże, dlatego też pozostawiajmy gotówkę w hotelowych sejfach, a przy sobie nośmy nie więcej niż 100€.
  • Przygotujmy się na wyższe rachunki w barach, lokalach i restauracjach, ponieważ Marokańczycy wliczają do rachunku kwotę „za obsługę” w wysokości nawet 10% rachunku!
  • Między godziną 14-17 odbywa się sjesta, dlatego też liczmy się z zamkniętymi sklepami i urzędami.

Kliknij, aby wynająć hotel na Majorce – kliknij

Dodaj komentarz